Isa Mustafa nuk e pagoj faturen e Tahir Zemajt

Kryetari i Lidhjes Demokratike dhe njëherit Kryeministri i Kosoves Isa Mustafa, nuk ishte treguar dorëlirë më kolonel Tahir Zemajn, gjatë kohës sa ka qenë ministër për Financa në Qeverinë e Kosovës në More »

Palit të AAK-së: Ku ishte shenjtëria e familjes kur u sulmua familja Musaj (Video)

Pal Lekaj i AAK-së, paska thënë se “nuk është në traditën shqiptare që të sulmohet familja, për çfarëdo arsye që mund të jetë. Familja është e shenjtë.”, dhe këtë e ka thënë More »

Dokumentari për vrasjet në Familjen Musaj

Vrasjet politike të pas luftës që kishin ndodhur në Kosove më së shumti kishin prekur rrafshin e Dukagjinit, e një nder familjet që kishin pësuar më së shumti është Familja Musaj nga Strellci. More »

Naser Rugova: ”Kolacioni me PDK-në vazhdon të jetë i dëmshëm për LDK-në.”

“LDK e humbi shansin të rikthehet fuqishëm, e patëm rastin, kur një ekip humb finalen dy herë radhazi, duhet të lëshojë rrugë. LDK ka nevojë për një reformë substanciale . Sondazhet dhe More »

EKSPOZITA `RUGOVA` E FAHREDIN SPAHISË, MË 15 QERSHOR NË TIRANË

Ekspozita e Fahredin Spahisë me 15 fotografi të ish presidentit Ibrahim Rugova, titulluar “Rugova”, që fillimisht u hap në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, do të vazhdojë rrugëtimin drejt Tiranës. Ekspozita More »

 

Isa Mustafa nuk e pagoj faturen e Tahir Zemajt

napeto-isa-mustafa-ometa-pregovore-1999576-velika

Kryetari i Lidhjes Demokratike dhe njëherit Kryeministri i Kosoves Isa Mustafa, nuk ishte treguar dorëlirë më kolonel Tahir Zemajn, gjatë kohës sa ka qenë ministër për Financa në Qeverinë e Kosovës në mërgim. Këtë e ka argomentuar arkëtari i deges

Palit të AAK-së: Ku ishte shenjtëria e familjes kur u sulmua familja Musaj (Video)

foto1

Pal Lekaj i AAK-së, paska thënë se “nuk është në traditën shqiptare që të sulmohet familja, për çfarëdo arsye që mund të jetë. Familja është e shenjtë.”, dhe këtë e ka thënë për sulmin ndaj shtëpisë së drejtorit të RTK-së,

Dokumentari për vrasjet në Familjen Musaj

foto

Vrasjet politike të pas luftës që kishin ndodhur në Kosove më së shumti kishin prekur rrafshin e Dukagjinit, e një nder familjet që kishin pësuar më së shumti është Familja Musaj nga Strellci. Partit e daluara pas luftes i pengonte se

Naser Rugova: ”Kolacioni me PDK-në vazhdon të jetë i dëmshëm për LDK-në.”

foto

“LDK e humbi shansin të rikthehet fuqishëm, e patëm rastin, kur një ekip humb finalen dy herë radhazi, duhet të lëshojë rrugë. LDK ka nevojë për një reformë substanciale . Sondazhet dhe matjet e ndryshme të opinionit na tregojnë se

EKSPOZITA `RUGOVA` E FAHREDIN SPAHISË, MË 15 QERSHOR NË TIRANË

79791-Nu69in6Zay

Ekspozita e Fahredin Spahisë me 15 fotografi të ish presidentit Ibrahim Rugova, titulluar “Rugova”, që fillimisht u hap në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, do të vazhdojë rrugëtimin drejt Tiranës. Ekspozita e Fahredin Spahisë “Rugova” që në Prishtinë u

Don Jeton Thaqi: Ibrahim Rugova një humanist laik

phozo

Pavarësisht prej përcaktimit të tij si mysliman apo katolik, ishte një lider, humanist laik. Ekziston një tendencë e vazhdueshme e përvetësimit të njerëzve me renome rajonale, evropiane apo botërore. Kjo tendencë është përdor e keqpërdor në të kaluarën nga qarqet

Presidenti Ibrahim Rugova, gurthemeli i miqësisë së Kosovës me Amerikën -hapja e Zyrës Amerikane në Prishtinë, ngjarje historike (Nga albumi i Ilaz Bylykbashit)

ZYRA-AMERIKANE-NE-PRISHTINE-840x420

Hapja e Zyrës Amerikane në Prishtinë shënon ngjarjen e parë zyrtare të lidhjeve diiplomatike në mes të Kosovës e Amerikës. Dhe në këtë ngjarje pa dyshim se kontriboi presidentit historik Ibrahim Rugova   Njëzet e pesë vjet më parë në

Imer Imeri: Sabit Geci më tregoi kush i vrau Ahmet Krasniqin e Enver Malokun

pizap.com14597158685781

Dëshmitari kryesor për dënimin e njërit nga ish-komandantët e UÇK-së, Sabit Geci, Imer Imeri ka dhënë edhe një version të ri për vrasjet që kanë ndodhur gjatë viteve të luftës dhe pasluftës. Imeri ka thënë se kur ishte arrestuar në

Ibrahim Rugova kishte paralajmëruar për demarkacionin: Kufiri me Malin e Zi do të jetë pika e Qakorrit

rugova-540x340

Ish presidenti Ibrahim Rugova në vitin 2002 ka deklaruar se kufiri me Malin e Zi do të jetë pika e Qakorrit.   Në takim me delegacionin nga fshatrat e Rugovës, të cilët i ka pritur për të dëgjuar shqetësimet e

Kryeministri fyen rëndë gazetarin Kajtazi: Qen bir qeni, ke me pagu shtrenjtë këtë

foto

Kryeministri Isa Mustafa, ka kërcënuar gazetarin Vehbi Kajtazi “se do ta paguaj shtrenjtë” publikimin e hulumtimit “Vëllai i kryeministrit Mustafa kërkoi azil në Francë dhe Gjermani”. Mustafa i ka telefonuar gazetarit Kajtazi në ora 17 e 32 nëpërmjet Viberit. “Alo,

Berisha: Rugova njëri nga tre gjenitë shqiptarë, bashkë me Kadarenë dhe Nënë Terezën

51278607

Ish-Kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha ka folur për ish-Presidentin e Kosovës Ibrahim Rugova dhe raportet me të. Thotë se në vlerësimin e tij, Rugova është një nga tre gjenitë shqiptarë.   ‘Ibrahim Rugova është në vlerësimin tim një nga tre

EKSLUZIVE: VITI 1990, KUR SENATORI AMERIKAN BOB DOLE VIZITON KOSOVEN DHE TAKON PRESIDENTIN RUGOVA (Video)

rugovadol

Një video nga vizita e senatorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Robert Joseph “Bob” Dole, së bashku me delegacionin e tij,  i cili kishte ardhur në vizitë në Prishtinë gjatë vitit 1990. Gjatë vizites së tij senatori Bob Dole, kishte

Skandaloze: Pse Bujar Bukoshi nuk mori pjesë në ceremoninë e varrimit të kolonel Ahmet Krasniqit (Video)

largea_kras1458052844

Dëshmi dhe fakte të cilat flasin shumë dhe mbesin mistere të panjohura për vrasjen e ish-Ministrit të Mbrojtjes, kolonel Ahmet Krasniqit, i cili u vra më 21 shtator të vitit 1998. Gazetari Asllan Bajrami, aktualisht korrespondent i RTK-së në Tiranë,

FAHREDIN SPAHIJA: FOTOGRAFIA QË TRONDITI OPINIONIN SHQIPTAR MË 6 MARS TË VITIT 2000

largea_largea_ademierugova13594832121457193445

Në atë kohë isha redaktor teknik në gazetën e përditshme BOTA SOT që redaktohej dhe përgatitej për shtyp në redaksinë që ishte në Cyrih (Löwenstrasse) të Zvicrës. Me 5 mars në përvjetorin e dytë të rënjes heroike të Murat, Hamëz