Category Archives: Ballina

Anton Kolaj: Kujtime te mira

doni

  Ne vitin 1992 Kosoven po e vizitonte nje delegacion nga Europa. Pas shume vizitash dhe bisedash qe ky delegacion pati me akteret e jetes politike ne Kosove, takoj, ne Zyren e Presidentit Rugova, edhe perfaqesuesin e komunitetit fetar, atij

Bardhyl Ajeti: Kush është Ramë Fazli Maraj?

doni

Ata që janë kundër pavarësisë së Kosovës, ata që janë kundër politikës së urtë dhe paqësore të udhëhequr nga presidenti Rugova, ata që janë kundër demokracisë dhe sundimit të ligjit në Kosovë, ata që janë kundër ardhmënisë së shtetit tonë

LDK në Deçan përkujtonë dëshmorët e vrarë pas lufte,Rexhë Osaj, Bashkim Balaj dhe Sinan Musaj

1

Osaj Balaj e Musaj u morën nga pjestarët e njësitit “Shqiponjat e Zeza” të cilët pasi u maltertuan rëndë , u gjetën të vrarë në një mal në periferi të Deçanit.   Në nderim të jetes dhe vepres së dëshmoreve

Armend Zemaj: VALLJA QË NUK NDALET

foto

  21 Qershor 1998, datë e rëndësishme në historinë e Luftës për Lirinë e Kosovës. Kujtim për të gjithë të rënët e lirisë të cilët 17-të vite më pare u bënë pjesë e datës më të lavdishme të luftës për

Ditëlindja e Dr. Rugovës – Festë Kombëtare, dita e Paqes!

Ibrahim Rugova

  Më 2 dhjetor 2012 shqiptarët në të dy anët e kufirit u dukën sikur ishin të lodhur nga festimet madhështore të 100 vjetorit të Pavarësisë Kombëtare dhe zbehtë, fare zbehtë, mundën të përkujtonin një ditë tjetër të shënuar për

Astrit Haraçia: Rugova, figurë madhore e historisë sonë kombëtare

foto

  Dyzetë vjet më parë, një student i letërsisë shqiptare në Prishtinë, lbrahim Rugova, i ri, fshehurazi nga policia komuniste e asaj kohe, shkon në Romë dhe atje takohet me djathtistin e përbetuar Ernest Koliqi. Ky takim do të thotë

Çka kishte thënë Presidenti Rugova për Bashkimin Kombëtar

foto

PYETJE: Eshte e njohur se synimi shekullor I Shqiptareve ka qene dhe mbetet bashkimi. Cfare duhet te bejne Shqiptaret per te bindur Europen dhe Boten qe njehere e pergjithmone te realizohet bashkimi I tyre ne kuader te Europes? PRESIDENTI: Është

Faik Krasniqi: Vjosa Osmani, shpëtimi i vetëm për LDK-në!

image

Koalicionet e panatyrshme dhe të ”zorit”, kurrë nuk kanë sjellur dobi ekonomike dhe në asnjë sferë tjetër, në asnjë shtet të botës! LDK-ja pas 6 muajsh bllokadë institucionale, u futë në një koalicion të panatyrshëm, me partinë që prej vitesh

Deklaratat dhe mendimet më të famshme të Ibrahim Rugovës para se të bëhej politikan

vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv

Mbi pavarësinë kombëtare [“Bota e re”, Prishtinë, 28 nëntor 1968] “Mirë që u mashtruan të gjithë. Mirë që kujtuan se nuk kemi asgjë, se kuçedra e Anadollit na gëlltiti ç’patëm. Po ajo mori shumëçka, gati na zhbiu, por s’mund të

Sondazh: Vjosa Osmani udhëheq bindëshëm ndaj Isa Mustafes

...

Portali më i madhë Rugovist në Facebook më 320.000 fansa Dr.Ibrahim Rugova – Na Mungon ka berë një sondazh së kush do të jete kryetari i ri i LDK-s Në kete sondazh të anketuarit kishin 4 mundesi për të votuar

Trungu gjenealogjik i Familjes Rugova

IMG_0366.JPG

Naser Rugova ka postuar në profilin e tij në Facebook, një fotografi të ish presidentit, dhe një tekst të shkurtër ku shpjegon trungun gjenealogjik të Familjes Rugova nga Cerrca e Istogut, e që me rrënjë thotë se janë nga fshati

Armend Zemaj: Ata që vranë kolonelin ishin mjeran, dorë e zgjatur e UDB-ës Serbe

IMG_0359-1.JPG

Luftëtarë të FARK/ UÇK, oficer, veprimtarë të çështjes kombëtare shqiptare nga Kosova e Diaspora, Deputet të Parlamentit të Kosovës, familjare dhe miq perkujtuam sot dhe bëmë homazhe tek varri i ish ministrit të mbrojtjes së Kosovës, kolonel Ahmet Krasniqit, i

Ku mbete LDK , në 16 vjetorin e vrasjes se kolonel Ahmet Krasniqit ?

IMG_0363.JPG

Sot më 21 shtatore behen 16 vite nga vrasja e ministrit të pare të mbrojtjes Kolonel Ahmet Krasniqi në Tirane. Sot në pervjetorin e 16 në ndere të vepres së lavdishme të kolonelit familjaret kishin organizuar homazhe ne varrezat e

Deshmitaret tregojnë se Gani Geci u vetëmbrojt

IMG_0291.JPG

Së paku 3 apo 4 deshmitar tregojn te verteten se Ruzhdi Shaqiri kishte shkuar ne kafeterin “Qosh” per ta vrar Gani Gecin. Si duket dikush e ka njoftuar tani me te ndjerin Ruzhdi Shaqirin se Gani Geci eshte ne kafiterin