Category Archives: Intervista

Presidenti Rugova-vizionari dhe strategu i Kosovës së pavarur

77777777777777777

Me presidentin Rugova kalova momente të shumta, por faza më intensive ishte pas lufte, veçanërisht në vitet 2002 deri në vdekjen e tij. Presidenti Rugova në dukje të jashtme ishte i qetë,me një gjendje shpirtërore stabile, i fokusuar gjithnjë në

Fetah Rudi shpreson se Gjykata Speciale do t`i zbardhë autorët e atentatit ndaj tij

406996_157071234462179_753262968_n

Formimi i Gjykatës Speciale është një shpresë për familjarët e viktimave të pasluftës të cilët u vranë për motive politike. Një ndër viktimat por që fatmirësisht ka mbetur i gjallë, është edhe Fetah Rudi ish-kryetar i degës së LDK-së në

Çfarë përfaqëson Rugovizmi i vërtetë?

pizap

Nga Nexhat Hajrullahu Në përvjetorin e 8-të të vdekjes së Presidentit Rugova, që për dikë është historik ndërsa për kundërshtarët mund edhe të mos jetë ashtu, megjithatë historisë i mbetet që figurat kombëtare dhe rolin e tyre t’i radhisë në

Letër e hapur e familjes Manaj në 14 vjetorin e vrasjes së Shaban Manaj

386035_284708661559905_361057299_n

Familja e veprimtarit atdhetarit politik dhe të lirive e të drejtave të njeriut, njërit nga bashkëpunëtorët e afërt të Presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova, avokatit Shaban Manaj, I vrarë plot 14 vjet më parë, i cili pas vrasjes u

DR. RUGOVA DHE GANDI URTAK

gggggggggggggg

Shkruan Agim Gashi, analist profesionist dhe kuader i larte i LDK`se ne Gjermani Të flasësh për figurën e Gandit dhe të Dr. Rugovës duhet hyrë thellë në analiza të ndryshme politike, por edhe të kohës kur vepronte Gandi dhe kur

MOS E PËRDHOSNI EMRIN E I. RUGOVËS, SE JU MALLKON HISTORIA-Kujtesë!

pizap

Nga: Agim Gashi E kishim njëherë një President të cilin na e kishte derguar vetë Zoti. Ishte njeri i shkolluar, i menqur, atdhetar, me kultur evropiane e inetlekt të rangut botror. Vetë Zoti na e kishte dërguar dhe se çka

Me urdhrin e SHIK-ut, Enver Malokun e vranë shqipfolësit që janë në Kuvendin Kosovës

vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv

Shkruan: Bekim Toçani   Nuk po nis asgjë që ka ende një fund…po flas për një dhembje të madhe, për një rrëfim në vetën e parë…ngaqë shumë po heshtin dhe e kanë futur kokën nën bisht… e jemi goxha që

Ku ishe o Jakup Krasniqi kur vriteshin heronjtë e LDK-së

pizap.com14027682125781

Nga: Xhevat Rexhaj Shteti i vjedhur – bërtasin hajnat Përditshmëria e sotme kudo në trojet shqiptare, po qel kanale dhe po jep mundësi për shumë njerëz të profesioneve te caktuara që merren me shkrime, të japin mendime dhe të merren

TEUTA IBRAHIM RUGOVA: UNË ZËRI RUGOVIST NË PARLAMENTIN E KOSOVËS

1

Teuta I. Rugova u lind me 29 Shtator 1990 në Prishtinë. Është fëmija i tretë dhe vajza e vetme e Presidentit Historik të Kosovës Dr. IBRAHIM RUGOVA. Mësimet e para i filloj në shkollën fillore “Iliria” në Prishtinë, ndërsa të

Tahiraj: Në PDK ka kriminelë, puçist, intrigant, që likuiduan atdhetarë shqiptarë

saimtahiraj

Saim Tahiraj veprimtari i hershëm i LDK-së në diasporë, bashkëluftëtarë dhe bashkorganizator i luftës në Kosovë me Sali Çekajn beson se shteti i Kosovës po vritet nga kjo qeveri në ikje. “Po, është kapur dhe uzurpuar në formën më klasike,

LDK-ja e ISA MUSTAFËS KA MUNDËSI TA SHPËTOJË VENDIN DUKE PATUR NË KRAH DONIKA GËRVALLËN

pizap

Nga: XHEVAT REXHAJ Si zakonisht më duhet të them se aty ku frymon LDK ja aty ka vlera, apo tani më përshtatet një thënje që qarkullon kudo; tradita vazhdon. Në Grenchen të Zvicrës javën që e lamë pas u mbajt

Donika Gërvalla: LDK- Jo koalicione me kriminel, por kundër krimit dhe korrupsionit

donika-gervalla

Mesazh i qartë drejtuesve të LDK-së, deputetëve të Kuvendit dhe miqve dhe partnerëve tanë ndërkombëtarë: Në vend të koalicioneve me kriminel dhe lojërave taktike na nevojitet një koalicion kombëtar kundër krimit dhe korrupsionit dhe pa kriminelët dhe të korruptuarit. Kosova

Donika Gërvalla: Haradinaj me “Shqiponjat e zeza” i kërcënoi oficerët e FARK-ut dhe Salih Çekajn

10157276_10202041153655090_7720487402911027084_n

Çfarë tha Donika në akademinë përkujtimore me rastin e 15-vjetorit të rënies së Salih Çekajt….?! të dashur miqë, Më lejoni të filloj më një përjetim të vogël. Në përvjetorin e Betejës së Koshares u ngjita këtë vit edhe unë në

Fundi i Thaqit

foto

Shruar nga: Besim Rama Siq dihet zgjedhjet parlamenta do të vin shumë shpejt kurse Kryeministi i Kosovës Hashim Thaqi duke e parë që i ka ardh fundi i tij në pushtet, ai ka filluar fushatën duke premtuar e duke u