Category Archives: Janari 2006

Agron TUFA: Profeti dhe testamenti

image

  Shkruan: Agron TUFA Ibrahim Rrugova, një ndër mitet e pakta shqiptare pa asnjë ngarkesë negative, u largua përgjithmonë, siç besojmë ne të gjithë – për në Përjetësi. Ai u largua në momentin kur i duhej më shumë se kurrë Kosovës

Akademi përkujtimore për presidentin Rugova dhe për kolonel Tahir Zemajn

image

LDK në Gjermani, nëndega Niedersachsen Organizon Lidhja Demokratike e Kosovës, dega në Gjermani, në bashkëpunim me nëndegën e LDK-së, në Niedersachsen, në përvjetorin e VII, të shkuarjes në amshim, organizon akademi përkujtimore, për të nderuar, jetën dhe veprën, e, arkitektit

Hafiz Gagica: Rugova ndërtoi ura të forta të miqësisë

Hafiz_Gagica_bashkë_me_presidentin__Köln__1991

Ju faleminderit për mundësinë që më dhatë që sot të flas para jush për Dr Ibrahim Rugovën, presidentin historik të Kosovës, njeriun që e ndërrojë historinë e kombit, dhe që shqiptaret i frymëzojë të mendojnë dhe të punojnë për lirinë

Sali Berisha: Ai fizikisht na mungon, por jeton perjetesisht ne idealin e bashkimit kombetar

image

Te dashur miq! Shqiptaret, kudo qe ndodhen, perulen me nderimin me te thelle para vepres se arkitektit te pavaresise se Kosoves, personalitetit me te jashtezakonshem, me unikal te kombit shqiptar, burrit qe i dha aq nder emrit tone si shqiptar,

Rugova: Vuaj nga kanceri ne mushkeri (Video)

Image

  Duke folur per qytetaret e Kosoves, presidenti Rugova njofton semundjen e tij, pasi perfundoi disa analiza ne Gjermani. Sipas tij, mjeket i kane dhene shpresa per sherim te shpejte. Nderkohe ai nuk permend mundesine e doreheqjes. Presidenti i Kosoves,

Mark Krasniqi: Presidenti Rugova një burrë i madh i Pavarësisë së Kosovës

Image

  Me vdekjen e Presidentit të Kosovës, dr.Ibrahim Rugova, Kosova ka humbur burrin më të madh të Kosovës së re, njeriun që e shkroi historinë e Kosovës së Pavarur”, thotë në telegramin e ngushëllimit kryetari i PSHDK-së, akad.Mark Krasniqi. “Kosova sot

Bajram Kosumi: Presidenti Rugova do të mbetet figura më e fuqishme politike dhe simbol i pavarësisë së Kosovës

Image

Lajmi për vdekjen e Presidentit të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova është lajm i dhimbjes së madhe për gjithë Kosovën dhe qytetarët e saj, – thuhet në deklaratën e Kryeministrit Bajram Kosomi. “I shpreh ngushëllimet e mia më te sinqerta familjes

Besnik Mustafaj: Rugova është ndër figurat e mëdha evropiane të shekullit XX

Image

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Besnik Mustafaj, është shprehur se Presidenti Ibrahim Rugova është ndër figurat e mëdha evropiane të shekullit XX dhe se roli i tij është i pazëvendësueshëm. “Ky është një moment i rëndë për të gjithë. Nëse

Xhorxh Bush: Shtetet e Bashkuara kanë humbur një mik të vërtetë

Image

Presidenti i SHBA-ve Xhorxh Bush i ka dërguar një letër ngushëllimi Familjes së Presidentit Rugova dhe popullit të Kosovës. “Me pikëllim të thellë e mora lajmin për vdekjen e Presidentit Ibrahim Rugova. Presidenti Rugova për shumë vite udhëhoqi fushatën për

Solana: Rugova në kushte të vështira provonte të bënte gjithçka që ishte e mundur për popullin e tij

Rugova - Solana

Shefi i diplomacisë evropiane Havier Solana, i cili mori pjesë në varrimin e Presidentit Ibrahim Rugova, e vlerësoi dinjitetin e kosovarëve, gjatë homazheve për presidentin, si mbresëlënës, por u tha udhëheqësve kosovarë se ata duhet të mbushin boshllëkun e krijuar

Surroi: Presidentin Rugova nuk mund ta zëvendësojë askush

Veton Surroi

Sipas Veton Surroit, lider i partisë Ora dhe anëtar i Ekipi Negociator, formën e veprimtarisë politike të Presidentit Rugova nuk mund ta zëvendësojë askush. “Nuk mund të ketë të atillë brenda LDK-së dhe jo vetëm brenda LDK-së, por as brenda