Category Archives: Opinione

Anton Kolaj: Kujtime te mira

doni

  Ne vitin 1992 Kosoven po e vizitonte nje delegacion nga Europa. Pas shume vizitash dhe bisedash qe ky delegacion pati me akteret e jetes politike ne Kosove, takoj, ne Zyren e Presidentit Rugova, edhe perfaqesuesin e komunitetit fetar, atij

Bardhyl Ajeti: Kush është Ramë Fazli Maraj?

doni

Ata që janë kundër pavarësisë së Kosovës, ata që janë kundër politikës së urtë dhe paqësore të udhëhequr nga presidenti Rugova, ata që janë kundër demokracisë dhe sundimit të ligjit në Kosovë, ata që janë kundër ardhmënisë së shtetit tonë

Armend Zemaj: VALLJA QË NUK NDALET

foto

  21 Qershor 1998, datë e rëndësishme në historinë e Luftës për Lirinë e Kosovës. Kujtim për të gjithë të rënët e lirisë të cilët 17-të vite më pare u bënë pjesë e datës më të lavdishme të luftës për

Ditëlindja e Dr. Rugovës – Festë Kombëtare, dita e Paqes!

Ibrahim Rugova

  Më 2 dhjetor 2012 shqiptarët në të dy anët e kufirit u dukën sikur ishin të lodhur nga festimet madhështore të 100 vjetorit të Pavarësisë Kombëtare dhe zbehtë, fare zbehtë, mundën të përkujtonin një ditë tjetër të shënuar për

Astrit Haraçia: Rugova, figurë madhore e historisë sonë kombëtare

foto

  Dyzetë vjet më parë, një student i letërsisë shqiptare në Prishtinë, lbrahim Rugova, i ri, fshehurazi nga policia komuniste e asaj kohe, shkon në Romë dhe atje takohet me djathtistin e përbetuar Ernest Koliqi. Ky takim do të thotë

Çka kishte thënë Presidenti Rugova për Bashkimin Kombëtar

foto

PYETJE: Eshte e njohur se synimi shekullor I Shqiptareve ka qene dhe mbetet bashkimi. Cfare duhet te bejne Shqiptaret per te bindur Europen dhe Boten qe njehere e pergjithmone te realizohet bashkimi I tyre ne kuader te Europes? PRESIDENTI: Është

Faik Krasniqi: Vjosa Osmani, shpëtimi i vetëm për LDK-në!

image

Koalicionet e panatyrshme dhe të ”zorit”, kurrë nuk kanë sjellur dobi ekonomike dhe në asnjë sferë tjetër, në asnjë shtet të botës! LDK-ja pas 6 muajsh bllokadë institucionale, u futë në një koalicion të panatyrshëm, me partinë që prej vitesh

Deklaratat dhe mendimet më të famshme të Ibrahim Rugovës para se të bëhej politikan

vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv

Mbi pavarësinë kombëtare [“Bota e re”, Prishtinë, 28 nëntor 1968] “Mirë që u mashtruan të gjithë. Mirë që kujtuan se nuk kemi asgjë, se kuçedra e Anadollit na gëlltiti ç’patëm. Po ajo mori shumëçka, gati na zhbiu, por s’mund të

Armend Zemaj: Fatos Klosi trego kush e vrave Ahmet Krasniqin ?

IMG_0266.JPG

Deputeti i Parlamentit te Kosoves, nga rradhet e LDK-se, z.Armend Zemaj ka reaguar pas nje shkrimi te botuar nga Fatos Klosi, ish shefi i SHISH . Zemaj thote se ish shefi i SHIK-ut ( SHISH ) paska theksuar se disponon

Gani Mehmetaj – LDK-ja kompani private e matrapazëve politikë!

Doni

“Nga partia pro evropiane në parti islamike! Nga kreu i LDK-së iku edhe pika e fundit e frymës së Ibrahim Rugovës, kështu që partia më pro evropiane në rajon u bë parti fetare-islamike, ku 30 deputetë votuan për shami grash,

Kush dhe me urdhër te kujt u vranë ushtarët e UÇK-së ( Rexhe Osaj, Bashkim Balajt, Sinan Musaj dhe Idriz Peja).

Doni

  Ngjarja kishte ndodhur rreth datës 23 dhe 24 qershor 1999 në shtabin e UÇK-së në Dukagjin në Pejë, në fshatin Ratishë dhe në disa vende të tjera, thuhet në aktgjykim. Ahmet Elshani, Bekim Zekaj dhe Ramush Ahmetaj, të armatosur

Imer Imeri: Leter presidentit Rugova

ahshhs

Zoti President po te perkujtoi me disa rreshta … un nuk di te thuri ,fjalime te bukura vjersha tregime bombastike mos ma shih per te madhe pra.President e di qe gjall nuk je ma , po nuk e di se

Doni Budisalc: Rrxo një kriminel, për ta ngritur një tjetër

2

Diktatoret me të medhej në botë per të mos pranuar humbjen historikisht kanë sakrifikuar gjdo gjë, edhe vete popullin, dhe fundin gjithmonë e kane pasur tragjik. Isa Mustafa edhe pse e di që zgjedhjet i ka humbur krahas nje Partije

Kastriot Myftaraj: Një profil politiko-intelektual i Hashim Thaçit

1

  Kur do të botohej Fjalori Enciklopedik Shqiptar nga Akademia e Shkencave të Shqipërisë, në 2009, autori i deklaruar i jetëshkrimit të Hashim Thaçit, Haki Kasumi, nga Instituti i Historisë i Prishtinës, u bë burim anekdotash pasiqë e përcolli procesin