Category Archives: Opinione

Rugovizmi për mua është gjithçka që bëjmë më të mirën e mundshme

ea07c44fce5201f213c8f2fc9531aa83_L

Vendi i punës së Besnikut është i mbuluar i tëri me foto të Presidentit Rugova dhe Kryetarit të Gjilanit Lutfi Haziri, por edhe të vizitosh fshatin e tij Lladovë të Gjilanit të krijohet përshtypja se je në rezidencën Presidenciale.  

Lekë Mrijaj: President Rugova ishtë shembull për Kosovarët shembull për të gjithë Shqiptarët

1

Të shkruash për Presidentin e Kosovës Dr. Ibrahim Rugosa nuk është aq e lehtë, sepse ai ka dimensione të atilla gjithëpershirëse qoftë,kombëtare,akademike,letrare pra edhe penda e nje krijuesi apo studjuesi është tepër e vogël të që në menyrë te pergjithshme

Deshmitaret kunder Haradinajve u vrane në prita

1

Shumica e deshmitareve në gjykimin kunder Ramush dhe Daut Haradinaj u vranë në menyra të cuditshme dhe në prita te ndryshme, gje që ndikoj tek deshmitaret tjera ta ndrrojn apo ta terhekin padin për krimet e kryera gjate luftes, dhe pas

Doni Budisalc – LIDHJA RUGOVIANE

1

Dita e 21 janarit ishte dhë do të mbetet një datë e humbjes së madhë të liderit shpirtror të popullit të Kosovës, perveç që humbëm liderin dhë Presidentin Historik po më ketë datë humbëm edhe njeriun që më vite të

PAVARËSIA KOMBËTARE

vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv

Shkruar nga: Dr.Ibrahim Rugova Gjithmonë e kemi ndier në veten tonë këtë Ditë të bardhë, kemi jetuar me të, me gjakun e saj të kuq, që qe i ndydhur fort ndër zemrat tona, si në zemrën e Plakut mjekerbardhë që

Don Samson Pjetraj: Rugova, hero i dashuris!

doniii

  Vazhdoj te admiroj filozofin e tij, sepse ishte nje filozofi dashurie. Pikrishte pse kishte nje dashuri aq te madhe per te gjithe, ne qeverin e tij benin pjes te gjithe: mysliman e katolik; te bardh e te zi(jo si

Ah Rugova

Ibrahim Rugova

  Shenjtorët, Profetët, Gjenialët, kanë qenë janë e do të jenë njerëz mes njerëzve si gjith’ njerëzit. Ah Rugova është dëshmia. Me vetëm fjalë nuk mund të thuhen veçse fare pak prej atyre që mendja lodhet, gjoksi zjen, zemra rreh. Ah

Shkëmb Manaj: A do të financojë Qeveria edhe urdhërdhënësit e vrasjes së babait tim?

b

Djali i veprimtarit të LDK-së dhe avokatit Shaban Manaj, i cili është vrarë në vitin 2000, Shkëmb Manaj kritikon Qeverinë e Kosovës për vendimin që të nxjerr projektligj për heqjen e shpenzimeve te mbrojtjes për ata që do të përballen

TRI DETYRA PROGRAMORE PËR LDK në PËR ZGJEDHJET NACIONALE

1975200_10152091973238853_315661127_n

Të shkruhet për parti politike është njësoi sikur të rrahet uji në havanë si thotë një fjalë popullore, por me që ne shqiptarët ende përpelitemi për dhe rreth pluripartizmit mendoi se e meriton që megjithatë të fokusohemi edhe rreth partive.

Doni Budisalc: Per vrasjen e Ismet Racit le të flas pushteti aktual në Klinë

1975200_10152091973238853_315661127_n

Me 22 prill 2014 behen 13 vite nga vrasja e atdhetarin dhë kryetarin Historik të Klinës Ismet  Rraci. Ismet Raci u zgjodh si kryetare i Klines duke fituar besimin e 52 % te elektoratit ne zgjedhjet e para te mbajtura pas

LDK i dhuron Baton Haxhiut 180.000 €

1975200_10152091973238853_315661127_n

Isa Mustafa ka filluar promovimin e tije në zgjedhjet e ardheshme qe pritet te mbahen në qeshore dhe si duket e ka ndermend të shpenozoj shuma marramendese në fushaten e cila tash më ka filluar për shumë nga kreret e

Doni Budisalc: Flamuri DARDAN duhet të jete flamuri i Kosoves

Doni

  – Perkunder se disa po mundohen ta paraqesin flamurin dardan si simbol të LDK-s për popullin ky ishte dhe do të mbetet flamuri i propozuar nga presidenti Rugova. Ata që nuk mundenin apo nuk donin ta dallonin Flamurin Shtetror

JANARI MUAJ DHEMBJEJE, NË JANAR IKËN (E U VRANË)

largea_rugova1389034237

Nga: Ramiz DËRMAKU Në historinë e çdo populli ka data që i bëjnë njerëzit të ndalen e ti hedhin një sy të kaluarës, për të parë nga erdhën, ku janë e ku po shkojnë, ç’rrugë kanë bërë, e ç’rrugë kemi

Rugova s’kishte ide për ndarjen e Kosovës

uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

Shkruar nga: Skënder Hyseni Është larg çdo të vërtete dhe çdo arsyetimi normal që Presidenti Rugova të jetë takuar ndonjëherë me Dobrica Cosicin, ele më të ketë biseduar me të për ndarje të Kosovës. Ivan Mrkic pra, po lançon të