Category Archives: Opinione

Cili Qosje je Ti: ai qe po glorifikon Titon dhe rexhimin e tij apo ai qe po e merr ne „mbrojtje“ Adem Demaqin?!

ooooooooooooooo

Shkruan: Anton Kolaj Ose kur te mungojne argumentet, shaj,shpif, trillo… Ne kete fund viti kur te gjithe perpiqen te kontribuojne dhe krijojne nje atmosfere festive, qoft per Krishtlinden, per ata qe i festojne, ose per nderrimin e motmoteve, kur prej

GËNJESHTRAT APO TRILLIMET E RADHËS SË AKADEMIK REXHEP QOSJES..!

ooooooooooooooooo

Shkruan: Rexhep Elezaj Rexhep Qosja, në intervistëne fundit dhënë dje gazetës “MAPO” e cila botohet në Tiranë, për herë të parë në jetën e tij e ka pranuar faktin publikisht se Dr. Ibrahim Rugova ka qenë president legjitim i Kosovës

Urrejtja e Rrexhep Qosjes ndaj Ibrahim Rugovës i ka rrënjet e thella, ja disa nga të cilat humbës do jetë vetë Qosja

mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Shkruan: Major Nazif Ramabaja Ky nivel i komunikimit dhe akuzave ndaj Rugovës dhe marrjes me njeriun i cili fizikisht nuk është në mesin tonë tregon edhe njiher pa aftësin e Qosjes për ballafaqim idesh dhe mendimesh deri sa ishte në

Dr.Ibrahim Rugova vlersoi gjdo njeri edhe atë si Adem Demaçi, por Demaçi nuk dinë ti vlersoj vlerat se vetë është i pa vlerë dhe fundrrin e kombit

oooooooooooooooooooooooooooo

JA SI E PRITI I MADHI RUGOVA DEMAQIN NË SHOQATËN E SHKRIMTARËVE TË KOSOVËS KU ISHTE MUSAFIR MË 18.05.1990 IBRAHIM RUGOVA PËR ADEM DEMAÇIN SHKRIMTAR I HARMONISË SHQIPTARE DHE NJERËZORE Më 18.V.1990, në një atmosferë të përzemërt, mysafir i Shoqatës

Doni Budisalc: Djegja e Flamurit Dardan i hapi rrugë Flamurit të Minoriteteve

doni

Më 28 nëntor të viti 2005 edhe pse i lodhur dhe duke luftuar më semundjen e vete presidenti Rugova nepermjet zadhënsit të tijë Sali Cacaj vendosi që kete festë prishtina ta festoj perkrah flamurit Kombëtar të valoj edhe flamuri Dardan,

Fundi i spekulimeve për betejen e Loxhës një ndër betejat më të lavdishme të njesive operative të Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës.

ooooooooooooooooooooooooooo

“Për komandant suprem e njohëm presidentin historik Ibrahim Rugovën”   Shkruan: Major Nazif Ramabaja Pas 14 viteve po i njëjti udhëheqës politik bën biseda me djalin e Milosheviqit, Ivica Daçiqin dhe takohet me përpiluesin e programit të radikalëve serb Tomislav

Nuha Zullufi: Rugova arriti që t´ua kthej shqiptarve imazhin qe e kishin dikur paraardhësit tanë Ilirët

doni

Dr. Ibrahim Rugova ishte njeriu që miqësoi Kosovën me Evropën dhe Amerikën. Bota çuditej kur e takonin atë dhe thonin si është e mundur në Ballkanin e trazuar me luftra dhe gjakderdhje të egzistoi ky njeri i urtë i mënçur,

Të tjeret për faqen Dr.Ibrahim Rugova – Na Mungon

Doni

Faqja Dr.Ibrahim Rugova – Na Mungon në facebook pas 4 viteve që është online dhe një nder më aktivet më postime të frymes dhe filozofis Rugoviane ka bere një numer rekord të fansave. Puna e pa lodheshme dhe e pa ndalshme

Agim Gashi: ”Pse shkilen Amanetet e Dr. Rugovës?”

doni

Presidenti i Kosovës Dr.Ibrahim Rugova ishte iniciator për ndërtimin e Katedrales “Nëna Tereze” në Prishtinë. Ndau token dhe filluan punët. Tokën e ndau aq sa e dinë tër dynjaja se cila ishte toka e falur për Katedralen.  Ishte amaneti i

Vuarja e gurëthemelit për Memorialin Dr. Ibrahim Rugova në Malaj të Rugovës

1235994_544319992288650_239048689_n

Vuarja e gurëthemelit për Memorialin Dr. Ibrahim Rugova në Malaj të Rugovës Sot më 7 shtator u vu gurëthemeli i shtatorës së Presidentit Historik të Republikës së Kosovës Dr. Ibrahim Rugova në fshatin Malaj të Rugovës, ku njekohësisht ësht edhe

Janari na i mori figurat më të mëdha të Kombit

doni

Çdo here ne muajin Janar kemi percjellur më të medhenjet e kombit , e tash edhe të madhin e ketij kombi dr.Ibrahim Rugova. Ne Janar vdiq Gjergj Kastrioti Skenderbeu luftetar i shpater , tash ne Janar vdesë luftetri i pendes

Duam drejtësi dhe kërkojmë të gjenden vrasësit e prindit tonë!

smajlhajdaraj1

Një shkrim nga familja e Smajl Hajdarajt,më rastin e 11 vjetorit të vrasjes së Deputetit të Kuvendit të Kosovës, më 17 janar 2002 . Reagim dhe indinjatë më drejtësinë e cila…po duket së nuk po vjen!!! Ju ftoj ta lexoni

Behgjet Pacolli: Dr.Ibrahim Rugova është themelusi i shtetit të Kosoves

foto

Ibrahim Rugova bën pjesë në atë galeri personalitetesh të historisë moderne të njerëzimit, që mund të quhen pa frikë “baballarët themelues të një shteti”. Ky karakterizim është nisur më së pari të përdoret për politikanët themelues të Amerikës, për 55 nënshkruesit

Kadare kërkon falje, Rugova kishte të drejtë

65129_460801980622565_1984396488_n

Ai kishte kritikuar ashpër Ibrahim Rugovën në veprën e tij “Ra ky mort e u pamë”, por shumë vjet më vonë, shkrimtari i madh shqiptar me renome botërore, Ismail Kadare, e pranon se koha e ka dëshmuar se e drejta