Pse dhe kush e vrau kolonel Ahmet Krasniqin

1
Shkruar nga Prof. Nazmi Musa

Duke i bërë një vështrim skenës politike në Kosovë e për më tepër në Shqipëri,në vendin ku ndodhi atentati në Ministrin e Mbrojtjes së Republikës së Kosovës,kolonel Ahmet Krasniqin,njëkohësisht edhe Komandant i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, njeriu nuk e ka vështirë të vijë deri të e vërteta se vrasja e Tij, jo vetëm se ishte një atentat politik,por thjesht ishte atentat në institucionet më vitale të Republikës së Kosovës dhe njerëzve në kryet të te cilave ndodheshin e përpiqeshin për funksionimin e këtyre institucioneve te shtetit të Kosovë.
Dora e zezë që shtiu në kolonel Ahmet Krasniqin duket të ketë qenë një dorë tradhtari e antikombëtari,mercenar tepër i paguar nga shërbimet sekrete sllavo- greke e në bashkëpunim me ndonjë trutharë shqiptar. Plani për vrasjen e tij,si gjithmonë, edhe tani, do të jetë hartuar e planifikuar në tryezat e Beogradit e Kretës, për të zezën tonë të përsëritshme, edhe në tryezën e hotel” Rognerit” në Tiranë. Në bashkëveprim me shërbëtorë të papërtueshëm e të devotshëm të marksizmit-leninizmit,marksistë të sojit e të sorollopit enverist të Kosovës,që mjerisht mund të kenë qenë edhe bashkë hartues të këtij plani mafioz,ndoshta edhe ekzekutues të krimit,vrasja e kolonelit për ta nuk qe as turp,as tradhti, as mëshirë…!
Kur në mars të vitit 1998 Ahmet Krasniqi u emërua Ministër i Republikës së Kosovës, kur Koloneli me akademi ushtarake dhe përvojë luftarake konsolidoi Shtabin e Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës, duke përfshirë ushtarakë shqiptarë të karrierës, si mund të shpjegohet,valle, kundërvënia dhe urrejtja e pa përshkruar e krahut tjetër ushtarak i armatosur nga SHIK-u dhe i përkrahur nga Qeveria socialiste e Shqipërisë? Si mund të shpjegohet veprimi i tyre kur në një anë thoshin se luftonin për çlirimin e Kosovës e në anën tjetër nuk njihnin asnjë institucion të saj: as Parlament as Qeveri as Presidencë e President as Forca të armatosura ?
Tani ishte bërë më se e çartë se dikujt i pengonin krijimi i institucioneve të mirëfillta të shtetit mbështetur në kushtetutën e parë , Kushtetutën e Kaçaniku,andaj s’linin gur pa rrëzuar ngado që silleshin. Çuditërisht e krejt hapur,pa pikë turpi e frike,disa krerë të partive në Kosovë dhe Shqipëri me disa të ashtuquajtur intelektualë të pavarur,me kryebanditët e Vlorës, të ulur në karriget e Qeverisë shqiptare, u porositën që t’u vejnë maskat në kokë njerëzve të porositur,mercenarë të paguar për punë të ndyta e antikombëtare që të fillojnë likuidimin e figurave kombëtare: kolonel Ahmet Krasniqin,Azem Hajdarin, Enver Malokun,plagosen Sabri Hamitin e…! Sipas këtyre skenarëve maskat e zeza vranë e lanë me gjak,plaçkitën e i vunë zjarr anembanë Shqipërisë e deri në Kosovë.
Në këto ngjarje makabre e antikombëtare e ka burimin edhe vrasja e kolonel Ahmet Krasniqit, njëra ndër figurat më të shquara dhe më të nevojshme të jetës e historisë në rrugën që po ecën Kosova. Ai ishte njeriu nga ekspertët më të dijshëm të artit luftarak,njeriu nga më atdhetarët dhe me të devotshmit në luftën për çlirimin e Kosovës. Ai u vra nga dora tradhtare vetëm pse mori guximin,diti e mundi të krijojë një ushtri të rregullt e profesionale,teknikisht të armatosur mirë,të udhëhequr nga oficerë shqiptarë me përvojë luftarake dhe dije akademike, ashtu siç janë dhe udhëhiqen ushtritë e botës. E vranë….! E vranë me kallashnikovët e ndryshkur që u mbetën në duar që nga “ Revolucioni i Vonuar Demokratik” pas djegies e rrënimit të çdo gjëje në Shqipëri. Në momentin e tërheqjes së gishtit të krimit, maskat i folën shqip. Shqiptari vrau shqiptarin,vëllanë, në qendër të Tiranës,në kohën kur i duhej më së shumti gjithë popullit shqiptar në Kosovë.
Lidhur më këtë atentat mund të shtohen një serë pyetjesh por, mjerisht, se atje ku ndodhi krimi,ku u vra kolonel Ahmet Krasniqi, mungon ligji,,mungon policia,mungon shteti për të dhënë shpjegime për të nxjerrë vrasësit para gjyqit. Njerëzit me të drejt pyesin pse u hesht dhe nuk u zbuluan kriminelet kur provuan atentatin e parë në kolonelin të Liqeni i Fierzës kur edhe ia grabitën veturën me të cilën me detyrë zyrtare po kthehej nga Tropoja për në Tiranë ? Për çfarë arsye iu bastis banesa e Tij nga organet e SHIK-ut një ditë para se t’i behej atentat ? Pse ShIK-u i çarmatosi përcjellësit (truprojat) e Tij dhe personalisht atij iu mor arma e brezit , të cilën e kishte me leje të po atyre organeve ? Pse në kohën kritike,pak përpara se të ndodhte atentati,jo larg banesës së Tij,ndalet e kontrollohet nga policia shqiptare dhe i ndalohet përcjellja që e kishte mbrapa grupin e ushtarakëve të tij ? A ishte në dijeni kjo polici që po kontrollonte Ministrin e Mbrojtës së Republikës së Kosovës, kolonel, Ahmet Krasniqin, dhe se atentatorët kishin zënë pritën në terr mu në pragun e banesës ku po banonte koloneli dhe po prisnin minutat e vdekjes se Tij?
Deri sa të gjitha këto e shumë të tjera në pambarim heshtën dhe kriminelet për dritë e diell shëtisin para hunëve tona dhe nuk kapen nga shteti,do të thotë se vrasja e Kolonel Ahmet Krasniqit kërkohej urgjentisht,kërkohej likuidimi i tij sa më parë e sa më i sigurt,para se FARK-u të konsolidohet dhe të bëhet faktor kyç në rolin udhëheqës të luftës për çlirimin e Kosovës dhe skena politike të vihet në rrugën e unifikimit të mendimit politik në rrethana lufte.Ata që planifikuan dhe urdhëruan vrasjen e Tij dhe mercenarët qe ngehen gishtin e krimit mos të flenë qet mendjen e tyre se një ditë do te kapën. Populli është hetuesi më i mirë i rastit tragjik të kolonelit dhe shumë bijve të tjerë që iu mor jeta pa e shijuar lirinë e Kosovës për të cilën u flijuan. Dosja e hetuar prej vetë popullit dhe dëshmitarëve të gjallë një ditë do t’i dorëzohet organeve të shtetit të Kosovës që po ndërtohet mbi gjakun e derdhur të bijve e bijave më të devotshme të lirisë anembanë Kosovës martire.
Në përkujtim të vrasjes së Kolonel. Ahmet Krasniqit
Lavdi i qoftë jetës dhe veprës së Tij !

Gjilan