Doni Budisalc: Rrxo një kriminel, për ta ngritur një tjetër

2

Diktatoret me të medhej në botë per të mos pranuar humbjen historikisht kanë sakrifikuar gjdo gjë, edhe vete popullin, dhe fundin gjithmonë e kane pasur tragjik.
Isa Mustafa edhe pse e di që zgjedhjet i ka humbur krahas nje Partije te pergjysmuar nuk e ka ndermend të bëhet burr dhe ta beje ata qe kishte premtuar ne rast humbje (dorheqjen), por si shpetim e ka gjetur edhe nje mundesi të lidhe marrveshje me dy partit me te vogla AAK dhe NISMA, por kjo marrveshje është jo parimore dhe jo e mirepritur nga nje pjese e madhe e elektoratit, duke pasur para syshe se ne fillim të fushates kishte premtuar se posti i kryeministrit është i paneguciushem dhe ne rast te fitores qeveria do të jete me duar të pastura.

Kush është humbesi dhe kush fituesi i keti koalicioni ?

Padyshim fituesi me i madhe i ketyre zgjedhjeve del te jete Ramushi dhe refuzimi i Levizjes Vetvendosje te hyje ne qeveri i lejon komoditet per të zgjedhur se me cilin koalicion të jete kryeministrit, dhe duke kerkuar ministrit kyqe gjate mandatit të ardheshem.
Humbesi me i madhe vazdone të mbetet ISA Mustafa i cili per të mos pranuar humbjen dhe mos te jepe dorheqjen pranon te “tradhtone” elektoratin dhe te lidhe kualicion me ate qe deri dje drejtonete gishtin per vrasjen e shume veprimtarve të LDK-s.
Nese duke e rrexuar PDK po e rrxoni nje parti te krimit, korropsionit dhe hajnis, koalicioni me AAK bene që ta ngritni një parti të krimit, haraqit dhe vrasjeve ne Dukagjin, nese po i rrxoni dy njerz qe dyshohen per vrasjen dhe tentim vrasje te shume aktivisteve te LDK-s Kadri Veselin dhe Xhavit Halitin ju po i ngrini dy te tjere që nuk jane hiq me te mire se keta dy Daut Haradinaj dhe Lahe Ibrahimaj, nese po e rrxoni nje parti qe nuk e njohu Forcen e Armatosur te Republikes se Kosoves ju po e fuqizoni nje parti qe luftoj dhe u denua per vrasjen e ushtarve te FARK-ut, ka edhe shume “nese tjera”
Po pretendoni ta ndalni hajnin dhe kurrupsinon me nje koalicon qe kryetari i saj është njeri nder me te akuzuarit per korropcion gjate mandatit sa ishte minister i transportit , bile akuza e tije ende nuk ka marr fund, e cka do te thoni ju nese ai denohet per kete qe dyshohet ? , po e luftoni kurropcionin me njerz te kurruptum ?.

Per te mire te kujt po behet ky koalicion ?

Deklarata e Isa Mustafes se ky koalicion po behet per te mire te Kosoves është shumë cinike dhe e pa pranushme per nje pjese te shumices, nese vertet nuk do te ishte per ruajtjen e karrikes se Isa Mustafes pse ky i fundit duhet patjeter ta merr nje poste kyqe ne kete marrveshje ( ata te kryeparlamentarit ) , pse kete post nuk ja len nje tjeter akademiki dhe njeherit nenkrytarit te partis Sabri Hamitit i cili ashtu keshtu ka pervoj sa ishte si nenkryetar ne mandatin e fundit, sikur vertet te mos merrte post Isa Mustafa ne kete marrveshje vertet do te na bente me mendu se e ka per te miren e Kosoves, por kjo teori eshte sikur thenja e priftit “per hater te shoqeris po martona nje here”.

Shpetimi i LDK-s

Shpetimi i LDK-s është që Isa Mustafa te behet burr dhe te jepe dorheqje, LDK të shkoj në opozit dhe të riformatizohet , te sjell fetyra te reja dhe te guximshe ne parti, ta zgjedhe nje kandidat per kryetare i cili aceptohet nga të gjitha klanet e ndryshme ne parti dhe të behemi bashk si në kohen e Ibrahim Rugoves dhe vetem at’here mund të mëndojm dhe besojmë në një fitore të madhe të popullit të Kosoves.