Imer Imeri: Leter presidentit Rugova

ahshhs

Zoti President po te perkujtoi me disa rreshta … un nuk di te thuri ,fjalime te bukura vjersha tregime bombastike mos ma shih per te madhe pra.President e di qe gjall nuk je ma , po nuk e di se a je ne xhehnem a ne xhenet sigurisht je aty ku e ke merituar se Zoti te fali dhe Zoti te mori. Ibrahim Rugova i par i Kosoves se robenume,presidenti i par i kosoves i se protektariatit nderkombtar presidenti i par i Kosoves, ne te cilin ben atentate po u shpetove atentateve,po vdiqe diqysh si papritmas…

President po te perkujtoi ne menyren teme tani je ne nje bot tjeter at bote te cilen disa nga ne te gjallet gati e perjetuam po Zoti deshi e jemi ketu akoma per te perkujtuar ty dhe per te deshmuar te verteten . President po te perkujtojm jo si shtet se shteti dihet se cili eshte sot, perkujtimi yt lidhet me te gjithe ata qe u vran nga dora atyne qe sot nuk dojn te zbulojn vrasesit sepse jane vet ata qe organizuan keto vrasje qe Kosoves i sollen vetem zi.President ky monolog mund te duket bajat po nuk kam se cka tjeter te flas ne ket pervjetor ne kete muaj ,janari muaj i pergjakur dhe kobzi per shqiptaret.

President tash edhe Hashim Thaci esht ber “rugovist” bile para pasardhseve tu politik po te perkujton kjo me duket se esht kogja interesante edhe pse qosja e demaqi te ndersyer te shanin nga gjelozia e arritjeve tua gjigande, i bere qosen e ademin te duken aq te vegjel shume te vegjel dhe ajo vogelsi e tyre i ngacmon shpesh por mali nuk thyhet nga teket e smuara te xhuxhmaxhuxhve.Nje fenomen interesant po shfaqet te Hashim Thaci e Kadri Veseli; njeri te perkujton ty tjetri i qon lule Nenes Tereze keta dy cunat jan tuj reshqit kah rugovizmi .

Isa Mustafa e humbi Prishtinen kuptohet faj eshte i Isa Mustafes ,Uke Rugova kogja shum po ndron partite shkoj ne te gjitha po nuk u ndal ne partine qe ti themelove nuk e di pse.. . Thon kajta e prish burrin nuk jam i sigurt a eshte gjithmon lakmia ajo qe prish njeriun.President edhe pas vdekjes tane nuk ka shum ndryshime ne Kosove ne aspektin pozitiv.Atentatoret tu po flasin se kush u tha dhe i pagoi me te vra … po ne Kosove nuk ka prokuror qe guxon me i prek bosat e krimit politik se Kosova president esht shtet ku mshihen krimet se me mshefjen e krimeve mshefet dora kriminale qe ka zaptuar kosoven fun e krye.

Esht pervjetori i tete i dhimbjes president dhe as ne kete pervjetor shteti i Kosoves nuk i zbuloi as njeren nga vrasjet politike madje atentatoret e tu po flasin po askush nuk ua ve veshin se shefat e tyre jane ne parlament e qeveri e kudo jane te fuqishem president bile Sabri Hamiti ka shok njerin nga ata . President e formuam nje shoqate ne familjet e te vrarve politik, qe tia perkujtojme pushtetit te sotshem viktimat e tij; Enver Malokun ,Ahmet Krasniqin, ,Xhemajl Mustafen Shaban Manajn Haki Ymerin Ismet Racin Bekim Kastratin Besim Dajakun,Ismajl Hajdarajn Shefki Popoven ,Tahir Zemajn , Hasan Zemajn , Bardhyl Ajetin Sabahate Tolajn Jusuf Haklajn Rexhep Lucin Xhafer Behramin Uke Bytyqin Ekrem Rexhen e shum te tjer te cilet per momentin nuk mund ti maj mend dhe familjarve te tyre u kerkoj falje qe nuk po i permend te gjithe te vramit nga dora kriminale qe dikur quhej qeveri e perkohshme , qeveri nen hije ose shik.President korrupsioni dhe krimi i organizuar sot esht legalizuar ne Kosove dhe te gjithe keta te nen hijes kan dore aty.

President doli nje Nazim Bllac puntor i Shikut dhe tregoi shum sene bile nga te dhenat e tij u denuan disa. Doli edhe nje tjeter nje Shkumbin Mehmeti edhe ai po get ish kane pjese e shikut edhe ai po jep deshmi.Doli edhe atentatori yt Agim Hoti dhe po tregon me emer e mbiemer se ka marr pare nga nenkrytari i parlamentit te Kosoves Xhavit Haliti i cili paska organizuar sipas Agim Hotit at atentatin tan por qka te bash president kur parmalenti dhe qeveria jane ata te qeverise se perkohshme ose qeverise nen hije, i kane ne dore te gjitha dhe sa te jet kshtu nuk ka zbulim te vrasjeve se ata nuk e shtien veten ne burg.Por gjerat do te ndryshojn President me siguri.Pasi vdiqe erdhen kta te nentokes ne qeveri dhe i vodhen te gjitha dosjet ne dhomen e sigurise se policise merre me mend tani se si do te zbulohen vrasjet ose krimet e organizuara.

President te lodha me keta rreshta te ndyshkur dhe pak nje dy fjale e kreva. President Kosova nuk esht shtet sepse po te jet shtet presidentja e Kosoves kryeministri i Kosoves ,kryeparlamentari i Kosoves do ta beni nje pervjetor per babain e shtetit dardan tuj permend arritjet ne ndriqimin e vrasjeve politike dhe arritjet e tjera ne luften kunder korrupsionit dhe krimit te organizuar por nje gje e till nuk do te ndodhe njehere per njeher se pse pushteti kriminal nuk i ndjek as nuk i dnenon krimet e veta kjo eshte rregulle logjike President apo jo ..

President qeverine po na hetojn amerikanet dhe europianet as viza nuk ka as levizje na kane izoluar President jo me fajin e popullit por me te pushtetit .Shpresoi Zoti President se pervjetoret e tjere tia ndrojn pamjen e Kosoves dhe qytetari i saj te jete krenar dhe jo i neperkambur siq esht tani.