Anton Kolaj: Kujtime te mira

  Ne vitin 1992 Kosoven po e vizitonte nje delegacion nga Europa. Pas shume vizitash dhe bisedash qe ky delegacion pati me akteret e jetes politike ne Kosove, takoj, ne Zyren e More »

Bardhyl Ajeti: Kush është Ramë Fazli Maraj?

Ata që janë kundër pavarësisë së Kosovës, ata që janë kundër politikës së urtë dhe paqësore të udhëhequr nga presidenti Rugova, ata që janë kundër demokracisë dhe sundimit të ligjit në Kosovë, More »

LDK në Deçan përkujtonë dëshmorët e vrarë pas lufte,Rexhë Osaj, Bashkim Balaj dhe Sinan Musaj

Osaj Balaj e Musaj u morën nga pjestarët e njësitit “Shqiponjat e Zeza” të cilët pasi u maltertuan rëndë , u gjetën të vrarë në një mal në periferi të Deçanit.   More »

Armend Zemaj: VALLJA QË NUK NDALET

  21 Qershor 1998, datë e rëndësishme në historinë e Luftës për Lirinë e Kosovës. Kujtim për të gjithë të rënët e lirisë të cilët 17-të vite më pare u bënë pjesë More »

Ditëlindja e Dr. Rugovës – Festë Kombëtare, dita e Paqes!

  Më 2 dhjetor 2012 shqiptarët në të dy anët e kufirit u dukën sikur ishin të lodhur nga festimet madhështore të 100 vjetorit të Pavarësisë Kombëtare dhe zbehtë, fare zbehtë, mundën More »

 

Armend Zemaj: Fatos Klosi trego kush e vrave Ahmet Krasniqin ?

IMG_0266.JPG

Deputeti i Parlamentit te Kosoves, nga rradhet e LDK-se, z.Armend Zemaj ka reaguar pas nje shkrimi te botuar nga Fatos Klosi, ish shefi i SHISH . Zemaj thote se ish shefi i SHIK-ut ( SHISH ) paska theksuar se disponon

Çka tha Bujar Bukoshi per presidentin Rugova ne vitin 2005 ?

IMG_0265-0.JPG

Bujar Bukoshi pikërisht nëntë vjet më parë, më 3 shkurt 2005, kishte dhënë një intervistë për gazetarin Burim Etemaj të Gazetës Epoka e Re, ku kishte deklaruar se Ibrahim Rugova, atëherë President, ishte në duar të mafisë. Uka, djali i

Presidenti Rugova-vizionari dhe strategu i Kosovës së pavarur

77777777777777777

Me presidentin Rugova kalova momente të shumta, por faza më intensive ishte pas lufte, veçanërisht në vitet 2002 deri në vdekjen e tij. Presidenti Rugova në dukje të jashtme ishte i qetë,me një gjendje shpirtërore stabile, i fokusuar gjithnjë në

Fetah Rudi shpreson se Gjykata Speciale do t`i zbardhë autorët e atentatit ndaj tij

406996_157071234462179_753262968_n

Formimi i Gjykatës Speciale është një shpresë për familjarët e viktimave të pasluftës të cilët u vranë për motive politike. Një ndër viktimat por që fatmirësisht ka mbetur i gjallë, është edhe Fetah Rudi ish-kryetar i degës së LDK-së në

Çfarë përfaqëson Rugovizmi i vërtetë?

pizap

Nga Nexhat Hajrullahu Në përvjetorin e 8-të të vdekjes së Presidentit Rugova, që për dikë është historik ndërsa për kundërshtarët mund edhe të mos jetë ashtu, megjithatë historisë i mbetet që figurat kombëtare dhe rolin e tyre t’i radhisë në

Letër e hapur e familjes Manaj në 14 vjetorin e vrasjes së Shaban Manaj

386035_284708661559905_361057299_n

Familja e veprimtarit atdhetarit politik dhe të lirive e të drejtave të njeriut, njërit nga bashkëpunëtorët e afërt të Presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova, avokatit Shaban Manaj, I vrarë plot 14 vjet më parë, i cili pas vrasjes u

DR. RUGOVA DHE GANDI URTAK

gggggggggggggg

Shkruan Agim Gashi, analist profesionist dhe kuader i larte i LDK`se ne Gjermani Të flasësh për figurën e Gandit dhe të Dr. Rugovës duhet hyrë thellë në analiza të ndryshme politike, por edhe të kohës kur vepronte Gandi dhe kur

Gani Mehmetaj – LDK-ja kompani private e matrapazëve politikë!

Doni

“Nga partia pro evropiane në parti islamike! Nga kreu i LDK-së iku edhe pika e fundit e frymës së Ibrahim Rugovës, kështu që partia më pro evropiane në rajon u bë parti fetare-islamike, ku 30 deputetë votuan për shami grash,

MOS E PËRDHOSNI EMRIN E I. RUGOVËS, SE JU MALLKON HISTORIA-Kujtesë!

pizap

Nga: Agim Gashi E kishim njëherë një President të cilin na e kishte derguar vetë Zoti. Ishte njeri i shkolluar, i menqur, atdhetar, me kultur evropiane e inetlekt të rangut botror. Vetë Zoti na e kishte dërguar dhe se çka

Kush dhe me urdhër te kujt u vranë ushtarët e UÇK-së ( Rexhe Osaj, Bashkim Balajt, Sinan Musaj dhe Idriz Peja).

Doni

  Ngjarja kishte ndodhur rreth datës 23 dhe 24 qershor 1999 në shtabin e UÇK-së në Dukagjin në Pejë, në fshatin Ratishë dhe në disa vende të tjera, thuhet në aktgjykim. Ahmet Elshani, Bekim Zekaj dhe Ramush Ahmetaj, të armatosur

Imer Imeri: Leter presidentit Rugova

ahshhs

Zoti President po te perkujtoi me disa rreshta … un nuk di te thuri ,fjalime te bukura vjersha tregime bombastike mos ma shih per te madhe pra.President e di qe gjall nuk je ma , po nuk e di se

Me urdhrin e SHIK-ut, Enver Malokun e vranë shqipfolësit që janë në Kuvendin Kosovës

vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv

Shkruan: Bekim Toçani   Nuk po nis asgjë që ka ende një fund…po flas për një dhembje të madhe, për një rrëfim në vetën e parë…ngaqë shumë po heshtin dhe e kanë futur kokën nën bisht… e jemi goxha që

Ku ishe o Jakup Krasniqi kur vriteshin heronjtë e LDK-së

pizap.com14027682125781

Nga: Xhevat Rexhaj Shteti i vjedhur – bërtasin hajnat Përditshmëria e sotme kudo në trojet shqiptare, po qel kanale dhe po jep mundësi për shumë njerëz të profesioneve te caktuara që merren me shkrime, të japin mendime dhe të merren

Doni Budisalc: Rrxo një kriminel, për ta ngritur një tjetër

2

Diktatoret me të medhej në botë per të mos pranuar humbjen historikisht kanë sakrifikuar gjdo gjë, edhe vete popullin, dhe fundin gjithmonë e kane pasur tragjik. Isa Mustafa edhe pse e di që zgjedhjet i ka humbur krahas nje Partije