Tag Archives: Presidenti Rugova

Rugovizmi dhe lidhja e re evropiane

1979542_1402300130044732_4236824945728477964_n

Nga: Kujtim Shala Mësimi për rugovizmin do dhënë kudo ndër shqiptarë, sepse ashtu mësojmë të jemi bashkë dhe bashkë janë ata që njihen e nuk përjashtojnë, thotë për Bota press, Kujtim Shala anëtar i Kryesisë së LDK-së. Intervistoi Bajrush Morina “Lidhja Demokratike

Rugova s’kishte ide për ndarjen e Kosovës

uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

Shkruar nga: Skënder Hyseni Është larg çdo të vërtete dhe çdo arsyetimi normal që Presidenti Rugova të jetë takuar ndonjëherë me Dobrica Cosicin, ele më të ketë biseduar me të për ndarje të Kosovës. Ivan Mrkic pra, po lançon të

Zef Ahmeti: ”Ne jemi një popull i ndarë”

Rugova_tek_VarriSkenderbeut_100904

Kështu kishte deklaruar Ibrahim Rugova në intervistën e tij dhënë «der Spiegel» në vitin 2000. Ndërsa në një tjetër më herët, në shkurt të vitit 1990, për të njëjtën revistë shprehet : “Ne jemi të gatshëm të deklarohemi shtet neutral e, fillimisht, të

PROF. DR. IBRAHIM RUGOVA, Fleta e parë e Historsë së lavdishmë të Dardanis

76042319

Në kjoftë se Historia e Lavdishme e Popullit Shqiptar në faqen e parë të saj ka vendosë Figuren e Madhe të Heroit Kombtar, Gjergj Kastriotin – Skenderbeun, dhe në fillimin e shekullit XX, ajo kunorzoi me dafinat e lavdisë Dedë

Shefi i EULEX-it Berndt Borchardt kujton Rugovën

484524_414570088600692_899944282_n

  Shefi i EULEX’it Berndt Borchardt ka vizituar familjen Rugova, ndërsa më pas bashkë me anëtarët e kësaj familje, ka vendosur lule në varrin e Presidentit Rugova. “ Unë kamë ardhur këtu që të shfaq respektin tim për kujtimin dhe

Adem Jashari ndihmohej nga LDK-ja

image1

Mbi 20 mijë marka gjermane i kishte pranuar Rifat Jashari nga nëndega e LDK-së në Baden-Wurttemberg, vetëm një muaj para se të vriteshin mbi 20 anëtarë të familjes së tij. Pranimi i këtyre mjeteve është konfirmuar nga Murat Jashari Një

Idriz Zeqiraj: Presidenti Rugova përgaditej për luftë

Idriz-Zeqiraj-1

Presidenti Rugova përgaditej për luftë, në rast të dështimit të paqes. Interpretimet ndryshe, janë pjellë e mendësisë të mykur komuniste-staliniste dhe fashiste të LPK-së dhe të  rrugaçërisë tjetër majtiste.                             

Gjithmonë Rugova!

image

Tashmë nuk ka kurrfarë dyshimi, personaliteti më i madh shqiptar i shekullit XX është Presidenti Historik Ibrahim Rugova. Por vetëm edhe dy a tre individëve problematikë, e jo hiç më shumë, tashmë Rugovën si të tillë, si personalitetin më të

Agron TUFA: Profeti dhe testamenti

image

  Shkruan: Agron TUFA Ibrahim Rrugova, një ndër mitet e pakta shqiptare pa asnjë ngarkesë negative, u largua përgjithmonë, siç besojmë ne të gjithë – për në Përjetësi. Ai u largua në momentin kur i duhej më shumë se kurrë Kosovës

Akademi përkujtimore për presidentin Rugova dhe për kolonel Tahir Zemajn

image

LDK në Gjermani, nëndega Niedersachsen Organizon Lidhja Demokratike e Kosovës, dega në Gjermani, në bashkëpunim me nëndegën e LDK-së, në Niedersachsen, në përvjetorin e VII, të shkuarjes në amshim, organizon akademi përkujtimore, për të nderuar, jetën dhe veprën, e, arkitektit

Mark Krasniqi: Presidenti Rugova një burrë i madh i Pavarësisë së Kosovës

Image

  Me vdekjen e Presidentit të Kosovës, dr.Ibrahim Rugova, Kosova ka humbur burrin më të madh të Kosovës së re, njeriun që e shkroi historinë e Kosovës së Pavarur”, thotë në telegramin e ngushëllimit kryetari i PSHDK-së, akad.Mark Krasniqi. “Kosova sot

Xhorxh Bush: Shtetet e Bashkuara kanë humbur një mik të vërtetë

Image

Presidenti i SHBA-ve Xhorxh Bush i ka dërguar një letër ngushëllimi Familjes së Presidentit Rugova dhe popullit të Kosovës. “Me pikëllim të thellë e mora lajmin për vdekjen e Presidentit Ibrahim Rugova. Presidenti Rugova për shumë vite udhëhoqi fushatën për

Surroi: Presidentin Rugova nuk mund ta zëvendësojë askush

Veton Surroi

Sipas Veton Surroit, lider i partisë Ora dhe anëtar i Ekipi Negociator, formën e veprimtarisë politike të Presidentit Rugova nuk mund ta zëvendësojë askush. “Nuk mund të ketë të atillë brenda LDK-së dhe jo vetëm brenda LDK-së, por as brenda