Tag Archives: Rugova

Ah Rugova

Ibrahim Rugova

  Shenjtorët, Profetët, Gjenialët, kanë qenë janë e do të jenë njerëz mes njerëzve si gjith’ njerëzit. Ah Rugova është dëshmia. Me vetëm fjalë nuk mund të thuhen veçse fare pak prej atyre që mendja lodhet, gjoksi zjen, zemra rreh. Ah

Rugovizmi dhe lidhja e re evropiane

1979542_1402300130044732_4236824945728477964_n

Nga: Kujtim Shala Mësimi për rugovizmin do dhënë kudo ndër shqiptarë, sepse ashtu mësojmë të jemi bashkë dhe bashkë janë ata që njihen e nuk përjashtojnë, thotë për Bota press, Kujtim Shala anëtar i Kryesisë së LDK-së. Intervistoi Bajrush Morina “Lidhja Demokratike

Urrejtja e Rrexhep Qosjes ndaj Ibrahim Rugovës i ka rrënjet e thella, ja disa nga të cilat humbës do jetë vetë Qosja

mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Shkruan: Major Nazif Ramabaja Ky nivel i komunikimit dhe akuzave ndaj Rugovës dhe marrjes me njeriun i cili fizikisht nuk është në mesin tonë tregon edhe njiher pa aftësin e Qosjes për ballafaqim idesh dhe mendimesh deri sa ishte në

Fundi i spekulimeve për betejen e Loxhës një ndër betejat më të lavdishme të njesive operative të Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës.

ooooooooooooooooooooooooooo

“Për komandant suprem e njohëm presidentin historik Ibrahim Rugovën”   Shkruan: Major Nazif Ramabaja Pas 14 viteve po i njëjti udhëheqës politik bën biseda me djalin e Milosheviqit, Ivica Daçiqin dhe takohet me përpiluesin e programit të radikalëve serb Tomislav

Nuha Zullufi: Rugova arriti që t´ua kthej shqiptarve imazhin qe e kishin dikur paraardhësit tanë Ilirët

doni

Dr. Ibrahim Rugova ishte njeriu që miqësoi Kosovën me Evropën dhe Amerikën. Bota çuditej kur e takonin atë dhe thonin si është e mundur në Ballkanin e trazuar me luftra dhe gjakderdhje të egzistoi ky njeri i urtë i mënçur,

Zef Ahmeti: ”Ne jemi një popull i ndarë”

Rugova_tek_VarriSkenderbeut_100904

Kështu kishte deklaruar Ibrahim Rugova në intervistën e tij dhënë «der Spiegel» në vitin 2000. Ndërsa në një tjetër më herët, në shkurt të vitit 1990, për të njëjtën revistë shprehet : “Ne jemi të gatshëm të deklarohemi shtet neutral e, fillimisht, të

Dr. Ibrahim Rugova Njeriu qe mbeti legjenda e Atdheut te tij

image

  Me mall te thelle dhe nje krenari te jashtzakonshme po e filloim kete shkrim per ta perkujtuar njeriun i cili mbeti legjenda e Atdheut te tij themeluesin dhe Babain e Shtetit te Kosoves, Presidentin e par te saj te

“Na ka hup rruga n’Oborr”

image

  Pjesa më e madhe e popullit shqiptarë i quajti gandët e kombit dhe Ballkanit, e po ashtu edhe bashkësia ndërkombëtare pati një vlerësim të jashtëzakonshëm për ta. Fjala është për presidentin historik Ibrahim Rugova dhe liderin matanë kufirit Arbën

Edita Kuçi-Ukaj: Filozofia paqësore e Rugovës

image

  Në fillimet e saj, nuk ishte realiste të besohej se politika e jo-dhunës mund të veprojë si rezistencë kundër regjimit serb. Filloi lufta në Kroaci dhe në Bosnjë dhe asnjë prej partive në Jugosllavi s’ kishte përdorur mjete demokratike

Rugova: Vuaj nga kanceri ne mushkeri (Video)

Image

  Duke folur per qytetaret e Kosoves, presidenti Rugova njofton semundjen e tij, pasi perfundoi disa analiza ne Gjermani. Sipas tij, mjeket i kane dhene shpresa per sherim te shpejte. Nderkohe ai nuk permend mundesine e doreheqjes. Presidenti i Kosoves,

Elida Buçpapaj:PA IBRAHIM RUGOVËN

Image

Po mbushen gjashtë vjet qëkur Ibrahim Rugova na vëren prej qiellit ne që jemi të përkohshëm në këtë botë të përherëshme. Ndryshe nga gjashtë vjet më parë, asaj dite të ngrirë janari, sot Kosova është …shteti i pavarur më i

Solana: Rugova në kushte të vështira provonte të bënte gjithçka që ishte e mundur për popullin e tij

Rugova - Solana

Shefi i diplomacisë evropiane Havier Solana, i cili mori pjesë në varrimin e Presidentit Ibrahim Rugova, e vlerësoi dinjitetin e kosovarëve, gjatë homazheve për presidentin, si mbresëlënës, por u tha udhëheqësve kosovarë se ata duhet të mbushin boshllëkun e krijuar

Surroi: Presidentin Rugova nuk mund ta zëvendësojë askush

Veton Surroi

Sipas Veton Surroit, lider i partisë Ora dhe anëtar i Ekipi Negociator, formën e veprimtarisë politike të Presidentit Rugova nuk mund ta zëvendësojë askush. “Nuk mund të ketë të atillë brenda LDK-së dhe jo vetëm brenda LDK-së, por as brenda