Category Archives: Intervista

Naser Rugova: ”Kolacioni me PDK-në vazhdon të jetë i dëmshëm për LDK-në.”

foto

“LDK e humbi shansin të rikthehet fuqishëm, e patëm rastin, kur një ekip humb finalen dy herë radhazi, duhet të lëshojë rrugë. LDK ka nevojë për një reformë substanciale . Sondazhet dhe matjet e ndryshme të opinionit na tregojnë se

Berisha: Rugova njëri nga tre gjenitë shqiptarë, bashkë me Kadarenë dhe Nënë Terezën

51278607

Ish-Kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha ka folur për ish-Presidentin e Kosovës Ibrahim Rugova dhe raportet me të. Thotë se në vlerësimin e tij, Rugova është një nga tre gjenitë shqiptarë.   ‘Ibrahim Rugova është në vlerësimin tim një nga tre

EKSLUZIVE: VITI 1990, KUR SENATORI AMERIKAN BOB DOLE VIZITON KOSOVEN DHE TAKON PRESIDENTIN RUGOVA (Video)

rugovadol

Një video nga vizita e senatorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Robert Joseph “Bob” Dole, së bashku me delegacionin e tij,  i cili kishte ardhur në vizitë në Prishtinë gjatë vitit 1990. Gjatë vizites së tij senatori Bob Dole, kishte

Pse Thaçi s’mundet dhe s’duhet të jetë kandidat për president e asesi të zgjidhet

pizap.com14553685035001

Shkruan Major Nazif Ramabaja   Pse Thaçi s’mundet dhe s’duhet të jetë kandidat e assesi të zgjidhet për president të vendit? Figura e presidentit duhet të jetë unifikuese, koncensuale porsi presidenti Rugova që punoi për interes të popullit dhe të

BILD: ÇFARË HISTORIE HORRORI PËR HASHIM THAÇIN

ghghg

Çfarë historie horrori për ministrin e jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçi, 47, – shkruan në ballinën e saj tabloidi më i madh gjerman, Bild.de, në numrin e sotëm, 12.02.2016. Më pas tabloidi shkruan: “Sipas mediave, ai duhet të jetë marrë

H.LATIFI: PRESIDENTI RUGOVA THA: “ DUHET T’I TREGOJMË BOTËS SE NE DIMË DHE MUND TË MBAJMË SHTET ”

5

Haki Latifi: Fjalë rasti në dhjetë vjetorin e vdekjës së Presidentit Dr.Ibrahim Rugova I nderuari anëtar i kryesisë së LDK-së dhe deputet i Parlamentit të Kosovës z. Anton Quni; I nderuari deputet i Parlamentit të Kosovës z. Sali Morina; E nderuara

E VËRTETA PËR FARK-UN (Video)

AHMET-KRASNIQI-TAHIR-ZEMAJ-645x420

Ish zëvendësministri i Mbrojtjes së Republikës së Kosovës, Agim Mehmeti ka folur për etapat të cilat ka kaluar FARK-u që nga themelimi i tij. Gjatë një fjalimit, Mehmeti ka folur për kontributin e kolonel Ahmet Krasniqit, i cili ishte i

Pikëllim i madh në Cerrcë, tek molika e mbjellë nga Ibrahim Rugova – Nga Behlul Jashari*

Molika-e-Mbjellur

Në vendlindjen e Presidentit historik Rugova, para 10 vitesh Pikëllim i madh ka rënë në vendlindjen e Presidentit Ibrahim Rugova, në Cerrcë të Istogut, te molika që ai kishte mbjellë në oborrin e shtëpisë, kur ishte tetë vjeç. Presidenti Rugova

SULMI NË REZIDENCËN E KRYETARIT RUGOVA, SYNONTE DESTABILIZIMIN E KOSOVËS DHE PROLONGIMIN E PAVARËSISË

Majori-Ramabaja

Majori Nazif Ramabaja kishte dënua publikisht dhe me kohë sulmin kriminal në Rezidencën e Presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova, duke e quajtur terrorist dhe duke e vlerësuar me pasoja politike, po e ribotojmë të plotë.    Majori Nazif Ramabaja dënon

O’CONNELL: RUGOVA ISHTE NJË NGA GJIGANTËT E BREZIT TË LIDERËVE TË VITEVE TË ’90-ta

pizap.com14535630325621

Në 10-vjetorin e vdekjes së presidentit Ibrahim Rugova, ambasadori britanik në Kosovë, Ruairi O’Connell ka përkujtuar atë përmes një postimi në Facebook.   O’Connell ka shkruar se Rugova ishte një ndër gjigantët e brezit të liderëve të viteve të ’90-a.

IBRAHIM RUGOVA E NDRYSHOI BOTËN! ISHTE FILOZOF I MIRËFILLTË

rugova-bardh-e-zi

Shkruan: Gjergj Simoni   Ibrahim Rugova asht edhe filozof i mirëfilltë, edhe NJERI që ka kultivue filozofinë e tij në praktikë. Përpara janë akuzue filozofët (sidomos nga marksistët), se ata vetëm e shpjegojnë botën e nuk e ndryshojnë. Ibrahim Rugova

KËTO ISHIN FJALËT E FUNDIT TË PRESIDENTIT RUGOVA (Video)

VVVVVVV

Sëmundja e rëndë e kishte shtrirë për toke , por Ibrahim Rugova nuk dorëzohej. Para vetës kishte dy beteja; atë të luftimit të kancerit dhe bërjen e Kosovës shtet të pavarur. Ishte shumë i lidhur me vendin e tij, sa

ISH-PRESIDENTI RUGOVA NË KUJTIMET E SË BIJËS (Foto)

1

Në 10 vjetorin e vdekjes së Presidentit. E bija e Presidentit, Teuta Rugova, e kujton me mall të atin. Teuta Rugova është emër i njohur. E njohim si e bija e Presidentit historik Ibrahim Rugova, por edhe si politikane e

ÇKA I THA BEKIM FEHMIU IBRAHIM RUGOVËS ME 1989?

ibra-beki-1-300x144

Nga Xhevat Rexhaj Një fjali e Bekim Fehmiut sa 1 000 libra ! Ishte viti 1989. Në një kënd të ëmbëltores “Elida”, në kompleksin e Pallatit të Rinisë në Prishtinë, ishte i ulur aktori ynë me famë botërore Bekim Fahmiu.