Category Archives: Opinione

Palit të AAK-së: Ku ishte shenjtëria e familjes kur u sulmua familja Musaj (Video)

foto1

Pal Lekaj i AAK-së, paska thënë se “nuk është në traditën shqiptare që të sulmohet familja, për çfarëdo arsye që mund të jetë. Familja është e shenjtë.”, dhe këtë e ka thënë për sulmin ndaj shtëpisë së drejtorit të RTK-së,

EKSPOZITA `RUGOVA` E FAHREDIN SPAHISË, MË 15 QERSHOR NË TIRANË

79791-Nu69in6Zay

Ekspozita e Fahredin Spahisë me 15 fotografi të ish presidentit Ibrahim Rugova, titulluar “Rugova”, që fillimisht u hap në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, do të vazhdojë rrugëtimin drejt Tiranës. Ekspozita e Fahredin Spahisë “Rugova” që në Prishtinë u

Don Jeton Thaqi: Ibrahim Rugova një humanist laik

phozo

Pavarësisht prej përcaktimit të tij si mysliman apo katolik, ishte një lider, humanist laik. Ekziston një tendencë e vazhdueshme e përvetësimit të njerëzve me renome rajonale, evropiane apo botërore. Kjo tendencë është përdor e keqpërdor në të kaluarën nga qarqet

Presidenti Ibrahim Rugova, gurthemeli i miqësisë së Kosovës me Amerikën -hapja e Zyrës Amerikane në Prishtinë, ngjarje historike (Nga albumi i Ilaz Bylykbashit)

ZYRA-AMERIKANE-NE-PRISHTINE-840x420

Hapja e Zyrës Amerikane në Prishtinë shënon ngjarjen e parë zyrtare të lidhjeve diiplomatike në mes të Kosovës e Amerikës. Dhe në këtë ngjarje pa dyshim se kontriboi presidentit historik Ibrahim Rugova   Njëzet e pesë vjet më parë në

Imer Imeri: Sabit Geci më tregoi kush i vrau Ahmet Krasniqin e Enver Malokun

pizap.com14597158685781

Dëshmitari kryesor për dënimin e njërit nga ish-komandantët e UÇK-së, Sabit Geci, Imer Imeri ka dhënë edhe një version të ri për vrasjet që kanë ndodhur gjatë viteve të luftës dhe pasluftës. Imeri ka thënë se kur ishte arrestuar në

Ibrahim Rugova kishte paralajmëruar për demarkacionin: Kufiri me Malin e Zi do të jetë pika e Qakorrit

rugova-540x340

Ish presidenti Ibrahim Rugova në vitin 2002 ka deklaruar se kufiri me Malin e Zi do të jetë pika e Qakorrit.   Në takim me delegacionin nga fshatrat e Rugovës, të cilët i ka pritur për të dëgjuar shqetësimet e

Berisha: Rugova njëri nga tre gjenitë shqiptarë, bashkë me Kadarenë dhe Nënë Terezën

51278607

Ish-Kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha ka folur për ish-Presidentin e Kosovës Ibrahim Rugova dhe raportet me të. Thotë se në vlerësimin e tij, Rugova është një nga tre gjenitë shqiptarë.   ‘Ibrahim Rugova është në vlerësimin tim një nga tre

Skandaloze: Pse Bujar Bukoshi nuk mori pjesë në ceremoninë e varrimit të kolonel Ahmet Krasniqit (Video)

largea_kras1458052844

Dëshmi dhe fakte të cilat flasin shumë dhe mbesin mistere të panjohura për vrasjen e ish-Ministrit të Mbrojtjes, kolonel Ahmet Krasniqit, i cili u vra më 21 shtator të vitit 1998. Gazetari Asllan Bajrami, aktualisht korrespondent i RTK-së në Tiranë,

FAHREDIN SPAHIJA: FOTOGRAFIA QË TRONDITI OPINIONIN SHQIPTAR MË 6 MARS TË VITIT 2000

largea_largea_ademierugova13594832121457193445

Në atë kohë isha redaktor teknik në gazetën e përditshme BOTA SOT që redaktohej dhe përgatitej për shtyp në redaksinë që ishte në Cyrih (Löwenstrasse) të Zvicrës. Me 5 mars në përvjetorin e dytë të rënjes heroike të Murat, Hamëz

Pse Adem Jashari deshi ta sulmonte Rexhep Selimin dhe pse dyshonte në të?

foto

As ambasadori Ramiz Lladrovci, që e nxori në publik një episod të turbullt të përplasjeve në mes Adem Jasharit e Rexhep Selimit, por as vetë deputeti Selimi, nuk pranuan ta sqaronin këtë incident. Megjithatë, dikush tjetër e kishte sqaruar shumë

Deputetë të LDK-së, ruajuni mallkimit të popullit..!

12507123_1087752014603529_8422398629298583860_n

Deputetët e LDK-së në Kuvendin e Kosovës, pa dyshim, se sot gjenden para dilemës Hamletiane; “Më qenë, apo mos më qenë..” (To bo, or not to be), dhe cili njeri normal do ta zgjidhte variantin e dytë, për të mos

Nëse LDK befason nesër, ngjallet elektorati i saj si në kohën e Ibrahim Rugovës

pizap.com14564392882961

Zotni Thaçi nuk merzitet shume a zgjedhet ne ruendin e pare a ne te tretin, por tendencat jane me u zgjedh ne te parin, – tha Adrian Çollaku, si i ftuemi i pare ne Rrokum Roll. “Kjo asht strategji, i

PRESIDENTI RUGOVA MBETI JETIM QË NË DITËT E PARA TË JETËS SË TIJ

largea_u2_rugovee41455546774

Thonë se kur është plagosur, Jusufi ka thënë: “Nëse është shqiptar, mos u zbuloftë kurrë!”   Publicisti Rexhep Kastrati ka folur kësaj radhe për presidentin historik Ibrahim Rugova dhe Jusuf Gërvallën. Ai në ktë tekst ka folur rreth veprimtarive dhe

Tradhtia e Ramushit ndaj forcave të Ahmet Krasniqit, na solli kriminelët në krye të shtetit!

pizap.com14553730274531

Sikur mos ti tradhtonte e pengonte Ramushi forcat e Ahmet Krasniqit, kurrë nuk do ti kishim kriminelët në krye të shtetit. Penguesit kryesor të një Ushtrije profesionale gjenden në PDK, AAK , VV e Nisma. Mos u habitni sepse të