EKSLUZIVE: VITI 1990, KUR SENATORI AMERIKAN BOB DOLE VIZITON KOSOVEN DHE TAKON PRESIDENTIN RUGOVA (Video)

rugovadol

Një video nga vizita e senatorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Robert Joseph “Bob” Dole, së bashku me delegacionin e tij,  i cili kishte ardhur në vizitë në Prishtinë gjatë vitit 1990.

Gjatë vizites së tij senatori Bob Dole, kishte takuar ish krytarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, në atë kohë presidentin historik Ibrahim Rugovën.

Në kë takim ishte edhe Rexhep Qosja. Vizita e tij në Kosovë ishte cilësuar lartë nga ish udhëheqësit e Kosovës, e cila në atë kohë ishte e okopuar nga Serbia, njofton Gazeta NewBorn.

Në këtë video, shihet ngrohtësia e madhe e pritjes së senatorit Dole jo vetëm nga autoritetet në Kosovë por edhe nga qytetarët e ndryshëm të vendit të cilët tej mase iu ishin gëzuar ardhjes së tij/ Gazeta NewBorn/

Se çka tha ai në Kosovë, shikojeni videon më