Isa Mustafa nuk e pagoj faturen e Tahir Zemajt

Kryetari i Lidhjes Demokratike dhe njëherit Kryeministri i Kosoves Isa Mustafa, nuk ishte treguar dorëlirë më kolonel Tahir Zemajn, gjatë kohës sa ka qenë ministër për Financa në Qeverinë e Kosovës në More »

Palit të AAK-së: Ku ishte shenjtëria e familjes kur u sulmua familja Musaj (Video)

Pal Lekaj i AAK-së, paska thënë se “nuk është në traditën shqiptare që të sulmohet familja, për çfarëdo arsye që mund të jetë. Familja është e shenjtë.”, dhe këtë e ka thënë More »

Dokumentari për vrasjet në Familjen Musaj

Vrasjet politike të pas luftës që kishin ndodhur në Kosove më së shumti kishin prekur rrafshin e Dukagjinit, e një nder familjet që kishin pësuar më së shumti është Familja Musaj nga Strellci. More »

Naser Rugova: ”Kolacioni me PDK-në vazhdon të jetë i dëmshëm për LDK-në.”

“LDK e humbi shansin të rikthehet fuqishëm, e patëm rastin, kur një ekip humb finalen dy herë radhazi, duhet të lëshojë rrugë. LDK ka nevojë për një reformë substanciale . Sondazhet dhe More »

EKSPOZITA `RUGOVA` E FAHREDIN SPAHISË, MË 15 QERSHOR NË TIRANË

Ekspozita e Fahredin Spahisë me 15 fotografi të ish presidentit Ibrahim Rugova, titulluar “Rugova”, që fillimisht u hap në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, do të vazhdojë rrugëtimin drejt Tiranës. Ekspozita More »

 

Hafiz Gagica: LDK-ja do ta mbijetojë diktaturën dhe degradimin e vlerave të saja historike

Hafiz_Gagica_bashkë_me_presidentin__Köln__1991

Një ndër themeluesit e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hafiz Gagica, ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në LDK. Në një postim në profilin e tij në Facebook, ai e ka sulmuar kryetarin e kësaj partie dhe kryeministrin e vendit, Isa

Pse Adem Jashari deshi ta sulmonte Rexhep Selimin dhe pse dyshonte në të?

foto

As ambasadori Ramiz Lladrovci, që e nxori në publik një episod të turbullt të përplasjeve në mes Adem Jasharit e Rexhep Selimit, por as vetë deputeti Selimi, nuk pranuan ta sqaronin këtë incident. Megjithatë, dikush tjetër e kishte sqaruar shumë

Deputetë të LDK-së, ruajuni mallkimit të popullit..!

12507123_1087752014603529_8422398629298583860_n

Deputetët e LDK-së në Kuvendin e Kosovës, pa dyshim, se sot gjenden para dilemës Hamletiane; “Më qenë, apo mos më qenë..” (To bo, or not to be), dhe cili njeri normal do ta zgjidhte variantin e dytë, për të mos

Nëse LDK befason nesër, ngjallet elektorati i saj si në kohën e Ibrahim Rugovës

pizap.com14564392882961

Zotni Thaçi nuk merzitet shume a zgjedhet ne ruendin e pare a ne te tretin, por tendencat jane me u zgjedh ne te parin, – tha Adrian Çollaku, si i ftuemi i pare ne Rrokum Roll. “Kjo asht strategji, i

Ekskluzive: Çka shkruajti gazetari Bardhyl Ajeti për konfliktin Musaj – Haradinaj ?

foto

Bardhyl Ajeti gazetari i Botes Sot në vitin 2000 kishte bere një hulumtin dhe shkrim të gjatë pak ditë pas sulmit të Ramush Haradinaj më mbi 50 ushtarë në familjen Musaj nga Strellci. Rruges për në Strellc Bardhyl Ajeti ishte ndalur

Flamur Sadik Musaj: Nuk kemi pase telashe më SHIK-un, të gjithë e dine si filloj ky konflikt

doni

Flamuri i biri i Sadik Muses (aktivist i LDK-s) ka reaguar në një shkrim të botuar në gazeten Bota Sot, ai tregon se familja Musaj as një here nuk ka pasur problem më SHIK-un, problemi ka filluar kur është vrarë

PRESIDENTI RUGOVA MBETI JETIM QË NË DITËT E PARA TË JETËS SË TIJ

largea_u2_rugovee41455546774

Thonë se kur është plagosur, Jusufi ka thënë: “Nëse është shqiptar, mos u zbuloftë kurrë!”   Publicisti Rexhep Kastrati ka folur kësaj radhe për presidentin historik Ibrahim Rugova dhe Jusuf Gërvallën. Ai në ktë tekst ka folur rreth veprimtarive dhe

Tradhtia e Ramushit ndaj forcave të Ahmet Krasniqit, na solli kriminelët në krye të shtetit!

pizap.com14553730274531

Sikur mos ti tradhtonte e pengonte Ramushi forcat e Ahmet Krasniqit, kurrë nuk do ti kishim kriminelët në krye të shtetit. Penguesit kryesor të një Ushtrije profesionale gjenden në PDK, AAK , VV e Nisma. Mos u habitni sepse të

Weltwoche: “UÇK-ja e Thaçit ka dhënë urdhra për vrasjen e politikanëve të LDK-së”

pizap.com14553724296711

Revista zvicerane “Weltwoche” në numrin e saj më të ri një temë ia kushton edhe zhvillimeve në Kosovë me një vështrim të veçantë për Qeverinë e re të krijuar nga koalicioni PDK – LDK. “Perëndimi, ka qenë indiferent ndaj vullnetit

Pse Thaçi s’mundet dhe s’duhet të jetë kandidat për president e asesi të zgjidhet

pizap.com14553685035001

Shkruan Major Nazif Ramabaja   Pse Thaçi s’mundet dhe s’duhet të jetë kandidat e assesi të zgjidhet për president të vendit? Figura e presidentit duhet të jetë unifikuese, koncensuale porsi presidenti Rugova që punoi për interes të popullit dhe të

BILD: ÇFARË HISTORIE HORRORI PËR HASHIM THAÇIN

ghghg

Çfarë historie horrori për ministrin e jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçi, 47, – shkruan në ballinën e saj tabloidi më i madh gjerman, Bild.de, në numrin e sotëm, 12.02.2016. Më pas tabloidi shkruan: “Sipas mediave, ai duhet të jetë marrë

Teuta I Rugova në Amerikë takon mikun e babait dhe të Kosoves Eliot Engel

teuta

E bija e Presidentit  Rugova, deputetja e Kuvendit të Kosovës, Teuta Rugova, të enjten në mesdrek pati një takim të ngrohtë në Rejbërn Office Bilding të Kongresit Amerikan, në kryeqytetin e SHBA – ve, Washington DC,  kongresitin Eliot Engel, i

RUGOVA FESTON PASI I SHTRINË PËR TOKË KUNDËRSHTARËT QË E KËRCËNONIN MË JETË ! (Video)

Rugova27

    Një video që po qarkullon në rrjetet sociale është bërë edhe pjesë edhe e mediave tradicionale. Incizimi është bërë në disa momente të lira, ku në rezidencën e presidentit Ibrahim Rugova shihet ai duke dëgjuar edhe se si

Shkrimtarët shqiptarë në Beograd dhe atmosfera e linçit

foto

Shkruan: Gani Mehmetaj   Veçimi i Ibrahim Rugovës nga intelektualët e shkrimtarët tjerë nuk ishte rastësi, më shumë qe fat. Ai u shqua me guximin intelektual e vetëdijen kombëtare shumë kohë më parë. Doli në mbrojtje të Ismail Kadaresë, kur